راهنمای برنامه نویسی دیتابیس

دانلود کتاب راهنمای برنامه نویسی دیتابیس

دیتابیس ها ( بانک اطّلاعاتی) به مجموعه‌ای از اطّلاعات با ساختار منظم و سامانمند گفته می‌شود. دیتابیس ها معمولاً در قالبی که برای دستگاه‌ها و رایانه‌ها قابل خواندن و دسترسی باشد ذخیره می‌شوند. البته چنین شیوه ذخیره‌سازی اطلاعات تنها روش موجود نیست و شیوه‌های دیگری مانند ذخیره‌سازی ساده در پرونده‌ها نیز استفاده می‌گردد. آنچه ذخیره‌سازی داده‌ها در پایگاه‌های داده‌ها را مؤثر می‌سازد وجود یک ساختار مفهومی برای ذخیره‌سازی و روابط بین داده‌ها است.دیتابیس در اصل مجموعه‌ای سازمان یافته از اطلاعات است.این واژه از دانش رایانه سرچشمه می‌گیرد، اما کاربرد وسیع و عمومی نیز دارد، این وسعت به اندازه‌ای است که مرکز اروپایی پایگاه داده (که تعاریف خردمندانه‌ای برای پایگاه داده ایجاد می‌کند) شامل تعاریف غیر الکترونیکی برای دیتابیس می‌باشد. در این نوشتار به کاربردهای تکنیکی برای این اصطلاح محدود می‌شود.

 

خرید آنلاین فایل و دانلود آن بلافاصله بعد از پرداخت:

 

مفهوم اصلی دیتابیس این است که پایگاه داده(دیتابیس) مجموعه‌ای از رکوردها یا تکه‌هایی از یک شناخت است.نوعاً در یک دیتابیس توصیف ساخت یافته‌ای برای موجودیت‌های نگه داری شده در دیتابیس وجود دارد: این توصیف با یک الگو یا مدل شناخته می‌شود. مدل توصیفی، اشیا پایگاه‌های داده و ارتباط بین آن‌ها را نشان می‌دهد. روش‌های متفاوتی برای سازماندهی این مدل‌ها وجود دارد که به آن‌ها مدل‌های دیتابیس گوییم. پرکاربردترین مدلی که امروزه بسیار استفاده می‌شود، مدل رابطه‌ای است که به طور عام به صورت زیر تعریف می‌شود: نمایش تمام اطلاعاتی که به فرم جداول مرتبط که هریک از سطرها و ستونها تشکیل شده‌است(تعریف حقیقی آن در علم ریاضیات برسی می‌شود). در این مدل وابستگی‌ها به کمک مقادیر مشترک در بیش از یک جدول نشان داده می‌شود. مدل‌های دیگری مثل مدل سلسله مراتب و مدل شبکه‌ای به طور صریح تری ارتباط‌ها را نشان می‌دهند.

برنامه نویسی دیتابیس
برنامه نویسی دیتابیس

برنامه نویسی دیتابیس

برنامه‌نویسی کامپیوتر (programming یا coding) فرآیند نوشتن، اشکال زدایی (debug) و نگهداری کد منبع (source code) برنامه کامپیوتر می‌باشد. این کد منبع با یک زبان برنامه نویسی نوشته شده است. این کد منبع ممکن است تغییر داده شده یک کد قبلی و یا یک کد کاملاً جدید باشد. در نظر داشته باشید که برنامه‌نویسی تنها بخشی از فرآیند توسعهٔ نرم افزار یا برنامه رایانه‌ای است. یکی از لزوم برنامه نویسی آشنایی با پایگها داده ها است. بنک اطلاعاتی یا پایگاه داده‌ها (Databases) به مجموعه‌ای از اطلاعات با ساختار منظم گفته می‌شود. پایگاه‌های داده‌ها معمولاً در قالبی که برای دستگاه‌ها و رایانه‌ها قابل خواندن و دسترسی باشد ذخیره می‌شوند. آنچه ذخیره‌سازی داده‌ها در پایگاه‌های داده‌ها را مؤثر می‌سازد وجود یک ساختار مفهومی برای ذخیره‌سازی و روابط بین داده‌ها است. معمولاً DBMSها بر اساس مدل‌هایی که استفاده می‌کنند تقسیم بندی می‌شوند: ارتباطی، شیء گرا، شبکه‌ای و … .
در دوره آموزشی Foundations of Programming: Databases شما با مفاهیم اولیه برنامه نویسی برنامه های کامپیوتری و چگونگی طراحی و استفاده صحیح از بانک اطلاعاتی (پایگاه داده ها) آشنا می شوید.

عناوین آموزشی برنامه نویسی دیتابیس:
– دیتابیس چیست؟
– چرا به پایگاه داده نیاز دارید؟
– انتخاب کلید اصلی
– شناسایی ستون ها و انتخاب نوع داده ها
– تعریف روابط: یک به یک، یک به چند، و چند به چند
– درک نرمالسازی
– ایجاد پرس و جو ها (queries) برای ایجاد، درج، به روز رسانی و حذف داده ها
– درک مفهوم ایندکس گذاری و تعریف ایندکس
– بررسی گزینه های بانک اطلاعاتی
– و …

جزئیات کتاب برنامه نویسی دیتابیس:

شامل 50 صفحه آموزش مقدماتی برنامه نویسی دیتابیس همراه با تصاویر و توضیحات با فرمت pdf.

 


خرید آنلاین فایل و دانلود آن بلافاصله بعد از پرداخت: