مقاله پرتو کاتدی و نظریه علمی

پرتو کاتدی و نظریه اتمی

پرتو کاتدی چیست؟ جریان از این قرار است که در ساختار بلور فلزّات، به ازای هر اتم یک یا چند الکترون آزاد وجود دارد که تقریباً در همه‌ی نمونه‌ی فلزّی که می‌بینیم می‌تواند آزادانه حرکت کند. میزان انرژی لازم برای این که بشود این الکترونها را از فلز خارج کرد کم است و البتّه برای فلزّات مختلف متفاوت است. امّا به طور کلّی اگر شما یک قطعه فلز را داغ کنید، میلیاردها الکترون به راحتی انرژی لازم برای فرار کردن از ساختار بلوری فلز را به دست می‌آورند و از سطح آن جدا می‌شوند. فلزّاتی که انرژی لازم برای جدا کردن الکترون از آنها کمتر است، غالباً برای ساخت کاتد به کار می‌روند و جریانی که با گرم کردن آنها (کاتد گرم) یا انرژی دادن به آنها به روشهای دیگر (کاتد سرد) به دست می‌آید، جریان یا پرتو کاتدی نام دارد. اگر الآن این نوشته‌ها را روی یک مانیتور CRT می‌خوانید، در پشت صفحه‌ی مانیتور و دقیقاً روبه‌روی شما یک تفنگ الکترونی قرار دارد که الکترونها مورد نیازش را از طریق یک قطعه فلزّ کاتد فراهم می‌کند و بعد از جهت‌دهی آنها را به سمت صفحه می‌فرستد.

خرید آنلاین فایل و دانلود آن بلافاصله بعد از پرداخت:

پرتو کاتدی
پرتو کاتدی

تعریف پرتو کاتدی:

هنگامی که دو قطعه فلز کاتد (مثبت) و آند (منفی) که دارای حداقل ۱۰۰۰۰ ولت برق و در یک محفظه شیشه‌ای بسته باشند، آنگاه در صورت کاهش فشار هوای درون محفظه، یک پرتو نامریی از قطب – به + مثبت می‌رود که به آن پرتو کاتدی می‌گویند. با گذاشتن موادی که خاصیت فسفرسانس دارند در مقابل پرتو، پرتو مریی می‌شود.

کاربرد پرتو کاتدی

در زمینه های زیادی از پرتو کاتدی استفاده می شود که من چند تا از مهمترین آن ها را برای شما می نویسم.

1- مهندسی معدن :

در مهندسی معدن از پرتو های کاتدی استفاده می شود.به این صورت که کادانان و مهندسان برای آن که بفهمند که چه عناصری در یک تکه سنگ یا سنگ های یک کوه وجود دارد و جنس آن کوه را تشخیص دهند مقداری از سنگ های کوه مورد نظر را کنه و بعد از بردن به آزمابشگاه و بوسیله ی ابزار هایی که دارند به آن    ها پرتو کاتدی می تابانند و طبق این قانون که هر عنصر در مقابل پرتو های کاتدی رنگ خاصی دارد می توانند تشخیص بدهند که چه عناصری در ماده ی مورد نظر وجود دارد.

2- الکتروشیمی : 

استفاده از پرتو های کاتدی در الکترو شیمی نیز کاربرد دارد.به این صورت که اگر در بدن شخصی غده ی سرطانی وجود داشته باشد یا قسمتی از بدن فرد دارای سرطان باشد می توانیم با پرتو های کاتدی از آن عکس برداری کنیم. روش کار به این صورت است که در بدن شخصی که دارای سرطان است در قسمتی که سرطان وجود دارد با تزریق فلز مورد نظر یا ماده ی شیمیایی که برای این کار مناسب باشد به قسنت سرطانی می توان با تاباندن پرتو کاتدی به راحتی از بدن شخص عکس گرفت.

پرتو های کاتدی استفاده های زیاد دیگری دارند مثلا استفاده در تلوزیون ها و مانیتور های کامپیوتر و ……

جزئیات مقاله پرتو های کاتدی:

دارای 8 صفحه توضیحات کامل راجع به پرتو کاتدی همراه با تصاویر مرتبط به پرتو کاتدی در یک فایل ورد (doc)

با خرید مقاله پرتو های کاتدی از 15 درصد تخفیف ویژه برخوردار شوید.

کد تخفیف را در صفحه ی خرید وارد کنید تا از مجموع مبلغ خرید کسر شود.

 


خرید آنلاین فایل و دانلود آن بلافاصله بعد از پرداخت: