جزوه مقاومت مصالح افشین سالاری

دانلود جزوه مقاومت مصالح 1 از افشین سالاری

جزوه مقاومت مصالح 1 که در این پست برای شما آماده کردیم از آقای دکتر افشین سالاری میباشد که در قالب دو فایل pdf که مجموعا 130 صفحه میباشد با کیفیت OCR برای شما تهیه شده است.

در درس مقاومت مصالح،  مقاومت مواد و مصالح مختلف در برابر انواع تنش هاشامل تنش برشی ناشی از لنگر پیچش ، تنش برشی ناشی از لنگر خمش و تنش های محوری (تحت اثر نیروی کششی و فشاری ) همچنین دایره موهر و تبدیل تنش ها و روش های انرژی برای تحلیل سازه های مختلف برسی می شود.

جزوه ای که در این پست برای شما عزیزان آماده شده است مربوط به درس مقاومت مصالح 1 میباشد. لازم به ذکر است مقاومت مصالح 2 در رشته مهندسی عمران جزء دروس اختیاری میباشد و در برخی دانشگاه ها نیز ارائه نمیشود.

دیاگرام تنش و کرنش در مقاومت مصالح
دیاگرام تنش و کرنش در مقاومت مصالح

مفهوم تنش در مقاومت مصالح

نیروی وارد بر سطح، یا شدت نیروهای توزیع شده روی یک مقطع را تنش وارد بر آن مقطع می‌نامند.تنش انواع مختلف دارد که دو مورد از آن تنش فشاری و تنش کششی میباشد.

تنش فشاری حالتی از تنش است ناشی از بار اعمال شده که منجر به کاهش طول ماده (عضو تحت فشار) در امتداد محور می‌شود.

و اما تنش کششی حالتی ازتنش است باعث می شودکه بار اعمال شده تمایل به کشیدن ماده در امتداد محور بار اعمال شده ایجاد کند، به عبارت دیگر، تنشی که باعث کشیده شدن ماده می‌شود.

انواع بارگذاری ها در مقاومت مصالح

  • بارگذاری عرضی: نیروهایی که عمود بر محور طولی عضو اعمال می‌شود. بارگذاری عرضی موجب خمش و انحراف عضو از موقعیت اصلی خود با کشش داخلی و کرنش‌های فشاری به همراه تغییر در انحنای عضو می‌شود.
  • بارگذاری محوری: نیروهای اعمال شده در راستای محور طولی عضو می‌باشد. نیروهایی که باعث دراز یا کوتاه شدن عضو می‌شود.
  • بارگذاری پیچشی: عمل تابیدگی ناشی از یک جفت نیرو کوپل خارجی اعمال شده به طور مساوی و مخالف جهت هم ایجاد شده روی صفحه‌های موازی است یا توسط یک تک کوپل خارجی اعمال شده به یک عضو است که یک انتهای ثابت در برابر چرخش دارد، ایجاد می‌شود.

نکته قابل توجه این است که در مقاومت مصالح در کل 2 نوع بارگذاری داریم 1:بارگذاری استاتیکی که از صفر شروع میشود و به ماکسیمم مقدار خود میرسد و مستقل از زمان است 2:بار گذاری دینامیکی که مستقل از زمان نیست.

سرفصل های مقاومت مصالح 1

عمدتا در رشته مهندسی عمران ، درس مقاومت مصالح 1 داری سرفصل های زیر میباشد که اساتید موظف به تدریس آن هستند:

تنش و بارهای محوری ، کرنش و قانون هوک ، پیچش ، خمش خالص تیرها ، تنش برشی در تیرها

توجه: برای خرید جزوه مقاومت مصالح 1 ، بر روی دکمه زیر کلیک کنید: