مقاله پرتو کاتدی و نظریه علمی

پرتو کاتدی و نظریه اتمی

پرتو کاتدی چیست؟ جریان از این قرار است که در ساختار بلور فلزّات، به ازای هر اتم یک یا چند الکترون آزاد وجود دارد که تقریباً در همه‌ی نمونه‌ی فلزّی که می‌بینیم می‌تواند آزادانه حرکت کند. میزان انرژی لازم برای این که بشود این الکترونها را از فلز خارج کرد کم است و البتّه برای فلزّات مختلف متفاوت است. امّا به طور کلّی اگر شما یک قطعه فلز را داغ کنید، میلیاردها الکترون به راحتی انرژی لازم برای فرار کردن از ساختار بلوری فلز را به دست می‌آورند و از سطح آن جدا می‌شوند. فلزّاتی که انرژی لازم برای جدا کردن الکترون از آنها کمتر است، غالباً برای ساخت کاتد به کار می‌روند و جریانی که با گرم کردن آنها (کاتد گرم) یا انرژی دادن به آنها به روشهای دیگر (کاتد سرد) به دست می‌آید، جریان یا پرتو کاتدی نام دارد. اگر الآن این نوشته‌ها را روی یک مانیتور CRT می‌خوانید، در پشت صفحه‌ی مانیتور و دقیقاً روبه‌روی شما یک تفنگ الکترونی قرار دارد که الکترونها مورد نیازش را از طریق یک قطعه فلزّ کاتد فراهم می‌کند و بعد از جهت‌دهی آنها را به سمت صفحه می‌فرستد.

خرید آنلاین فایل و دانلود آن بلافاصله بعد از پرداخت:

پرتو کاتدی
پرتو کاتدی

تعریف پرتو کاتدی:

هنگامی که دو قطعه فلز کاتد (مثبت) و آند (منفی) که دارای حداقل ۱۰۰۰۰ ولت برق و در یک محفظه شیشه‌ای بسته باشند، آنگاه در صورت کاهش فشار هوای درون محفظه، یک پرتو نامریی از قطب – به + مثبت می‌رود که به آن پرتو کاتدی می‌گویند. با گذاشتن موادی که خاصیت فسفرسانس دارند در مقابل پرتو، پرتو مریی می‌شود.

کاربرد پرتو کاتدی

در زمینه های زیادی از پرتو کاتدی استفاده می شود که من چند تا از مهمترین آن ها را برای شما می نویسم.

1- مهندسی معدن :

در مهندسی معدن از پرتو های کاتدی استفاده می شود.به این صورت که کادانان و مهندسان برای آن که بفهمند که چه عناصری در یک تکه سنگ یا سنگ های یک کوه وجود دارد و جنس آن کوه را تشخیص دهند مقداری از سنگ های کوه مورد نظر را کنه و بعد از بردن به آزمابشگاه و بوسیله ی ابزار هایی که دارند به آن    ها پرتو کاتدی می تابانند و طبق این قانون که هر عنصر در مقابل پرتو های کاتدی رنگ خاصی دارد می توانند تشخیص بدهند که چه عناصری در ماده ی مورد نظر وجود دارد.

2- الکتروشیمی : 

استفاده از پرتو های کاتدی در الکترو شیمی نیز کاربرد دارد.به این صورت که اگر در بدن شخصی غده ی سرطانی وجود داشته باشد یا قسمتی از بدن فرد دارای سرطان باشد می توانیم با پرتو های کاتدی از آن عکس برداری کنیم. روش کار به این صورت است که در بدن شخصی که دارای سرطان است در قسمتی که سرطان وجود دارد با تزریق فلز مورد نظر یا ماده ی شیمیایی که برای این کار مناسب باشد به قسنت سرطانی می توان با تاباندن پرتو کاتدی به راحتی از بدن شخص عکس گرفت.

پرتو های کاتدی استفاده های زیاد دیگری دارند مثلا استفاده در تلوزیون ها و مانیتور های کامپیوتر و ……

جزئیات مقاله پرتو های کاتدی:

دارای 8 صفحه توضیحات کامل راجع به پرتو کاتدی همراه با تصاویر مرتبط به پرتو کاتدی در یک فایل ورد (doc)

با خرید مقاله پرتو های کاتدی از 15 درصد تخفیف ویژه برخوردار شوید.

کد تخفیف را در صفحه ی خرید وارد کنید تا از مجموع مبلغ خرید کسر شود.

 


خرید آنلاین فایل و دانلود آن بلافاصله بعد از پرداخت:

دانلود مقاله عناصر شیمیایی جدول تناوبی

جدول تناوبي شيمي

عناصر شیمیایی جدول تناوبی

جدول تناوبی عناصر شیمیایی‏، نمایش جدولی عناصر شیمیایی بر پایهٔ عدد اتمی، آرایش الکترونی و ویژگی‌های شیمیایی آن‌ها است. ترتیب جایگیری عنصرها در این جدول از عدد اتمی کمتر به سوی عدد اتمی (شمار پروتون‌های) بالاتر است. شکل استاندارد این جدول ۱۸ × ۷ است؛ عنصرهای اصلی در بالا و دو ردیف کوچکتر از عنصرها در پایین جای دارد. می‌توان این جدول را به چهار مستطیل شکست، این چهار ستون مستطیلی عبارتند از: بلوک اس در سمت چپ، بلوک پی در راست، بلوک دی در وسط و بلوک اف یا همان فلزات واسطهٔ داخلی در پایین. ردیف‌های این جدول، دوره و ستون‌های آن یا همان ستون‌های s و d و p، گروه‌های جدول تناوبی نام دارند. همچنین گاهی برخی از این گروه‌های نام‌های ویژه‌ای دارند برای نمونه گروه هالوژن‌ها و گازهای نجیب از آن جمله‌اند. هدف از ساخت جدول تناوبی چه به شکل مستطیلی و چه به شکل‌های دیگر برای بررسی بهتر ویژگی‌های شیمیایی عنصرها بوده است این جدول کاربرد زیادی در دانش شیمی و پردازش رفتار عنصرها دارد.

 

خرید آنلاین فایل و دانلود آن بلافاصله بعد از پرداخت:

 

جدول تناوبی عناصر شیمیایی
جدول تناوبی عناصر شیمیایی

 

اعتبار جدول تناوبی به پای دیمیتری مندلیف نوشته شده است با اینکه پیشروان دیگری پیش از او وجود داشته‌اند. او این جدول را در سال ۱۸۶۹ منتشر کرد این نخستین جدولی بود که به این گستردگی مرتب شده بود. مندلیف این جدول را درست کرد تا ویژگی‌های دوره‌ای آنچه که بعدها «عنصر» نام گرفت را بهتر نشان دهد. وی توانسته بود برخی ویژگی‌های عنصرهایی که هنوز کشف نشده بود را پیشبینی کند و جای آن‌ها را خالی گذاشته بود. کم کم با پیشرفت دانش، عنصرهای تازه تری شناسایی شد و جای خالی عنصرها در جدول پُر شد. با شناسایی عنصرهای نو و گسترش شبیه سازی‌های نظری دربارهٔ رفتار شیمیایی مواد، جدول آن روز مندلیف بسیار گستده تر شده است.

همهٔ عنصرهای شیمیایی از عدد اتمی ۱ (هیدروژن) تا ۱۱۸ (آن‌ان‌اکتیوم) شناسایی یا ساخته شده‌اند. دانشمندان هنوز به دنبال ساخت عنصرهای پس از آن‌ان‌اکتیوم اند و البته این پرسش را پیشرو دارند که عنصرهای تازه تر چگونه جدول را اصلاح خواهند کرد. همچنین ایزوتوپ‌های پرتوزای بسیاری هم در آزمایشگاه ساخته شده است.

در این مقاله سعی شده است تمامی عناصر شیمیایی جدول تناوبی هر کدام به طور مفصل توضیح داده شود.

جزئیات مقاله:

تعداد صفحات: 170 صفحه

فرمت فایل‌: ورد – doc

 


خرید آنلاین فایل و دانلود آن بلافاصله بعد از پرداخت:

مقاله انرژی خورشیدی در ایران

انرژی خورشیدی :

  امروزه می دانیم که سرچشمه غالب شکلهای گوناگون انرژی مورد استفاده ما انرژی خورشیدی  است . منشاء سوختهای فسیلی,جریان اب ,باد,جزرومد همگی از انرژی خورشیدی مایه  می گیرند . سوختهای فسیلی رو به پایانند و استفاده از انرژی جریان اب و باد ومانند  آنها   نمی توانند تمام انرژی مصرفی جهان را تامین کنند .استفاده از سوختهای هسته ای از طریق واکنشهای شکافت مواد رادیواکتیو موجود در طبیعت مخابراتی در بردارد که ادامه روز افزون  آن به مصلحت انسان نیست و مهارواکنش همجوشی هسته ای هنوز امکنپذیر نشده است . انرژی پایان ناپذیری که در اختیار داریم انرژی خورشیدی است ,اما وسایلی که تاکنون برای جمع آوری  واستفاده از انرژی خورشیدی ساخته شده است هنوز برای مصرفی ما کافی نیست واز طرف  دیگر بسیار گران تمام می شود . با وجود این دانشمندان دو راه در پیش روی دارند;یکی کنترل واکنشهای همجوشی هسته ای ودیگر یافتن راههای بهتر وارزانتر از انرژی خورشیدی است .

خرید آنلاین فایل و دانلود آن بلافاصله بعد از پرداخت:

تامین برق مورد نیاز گوگل از انرژی خورشیدی
تامین برق مورد نیاز گوگل از انرژی خورشیدی

تاریخچه انرژی خورشیدی

شناخت انرژی خورشیدی و استفاده از آن برای منظورهای مختلف به زمان ماقبل تاریخ باز می‌گردد. شاید به دوران سفالگری، در آن هنگام روحانیون معابد به کمک جام‌های بزرگ طلائی صیقل داده شده و اشعه خورشید، آتشدان‌های محرابها را روشن می‌کردند. یکی از فراعنه مصر معبدی ساخته بود که با طلوع خورشید درب آن باز و با غروب خورشید درب بسته می‌شد.

ولی مهم‌ترین روایتی که درباره استفاده از خورشید بیان شده داستان ارشمیدس دانشمند و مخترع بزرگ یونان قدیم می‌باشد که ناوگان روم را با استفاده از انرژی حرارتی خورشید به آتش کشید گفته می‌شود که ارشمیدس با نصب تعداد زیادی آئینه‌های کوچک مربعی شکل در کنار یکدیگر که روی یک پایه متحرک قرار داشته‌است اشعه خورشید را از راه دور روی کشتی‌های رومیان متمرکز ساخته و به این ترتیب آنها را به آتش کشیده‌است. در ایران نیز معماری سنتی ایرانیان باستان نشان دهنده توجه خاص آنان در استفاده صحیح و مؤثر از انرژی خورشید در زمان‌های قدیم بوده‌است.

با وجود آنکه انرژی خورشید و مزایای آن در قرون گذشته به خوبی شناخته شده بود ولی بالا بودن هزینه اولیه چنین سیستم‌هایی از یک طرف و عرضه نفت و گاز ارزان از طرف دیگر سد راه پیشرفت این سیستم‌ها شده بود تا اینکه افزایش قیمت نفت در سال ۱۹۷۳ باعث شد که کشورهای پیشرفته صنعتی مجبور شدند به مسئله تولید انرژی از راه‌های دیگر (غیر از استفاده سوختهای فسیلی) توجه جدی‌تری نمایند.

کاربردهای الکتریکی فتو ولتایک‌ها را آزمایش می‌کنند یک فرایند که توسط آن انرژی نور خورشید به طور مستقیم به الکتریسیته تبدیل می‌شود. الکتریسیته می‌تواند به طور مستقیم از انرژی خورشید تولید شود و ابزارهای فتوولتایک استفاده کند یا به طور غیر مستقیم از ژنراتورهای بخار ذخایر حرارتی خورشیدی را برای گرما بخشیدن به یک سیال کاربردی مورد استفاده قرار می‌دهند.

کاربردهای انرژی خورشیدی

در عصر حاضر از انرژی خورشیدی توسط سیستم‌های مختلف استفاده می‌شود که عبارت‌اند از:

  1. استفاده از انرژی حرارتی خورشید برای مصارف خانگی، صنعتی و نیروگاهی.
  2. تبدیل مستقیم پرتوهای خورشید به الکتریسیته بوسیله تجهیزاتی به نام فتوولتائیک.
توضیحات این فایل:

تعداد صفحات:12 صفحه فارسی

فرمت فایل‌:doc

 


خرید آنلاین فایل و دانلود آن بلافاصله بعد از پرداخت: